Лазерна аблация
Лечението на разширени вени е единствено чрез отстраняването им с подходящи за целта способи:
Разбираемо е желанието на всеки един пациент да реши проблема с разширените вени с употреба на различни таблетки, мазане с кремове, билки, ластични превръзки или други подобни, но уви, те не могат да заменят хирургичното лечение и имат допълващ ефект в пред и следоперативния период.
Противопоставянето на един метод на друг е крайно неуместно, както и стремежа да се използва само един от посочените методи. Най-добрият вариант е съдовия хирург да има необходимия опит и оборудване за работа с всички изброени способи.
Единични са случаите в които може да се постигне добър резултат само с един от посочените способи. Така например стрипинга е само част от цялата операция зя отсраняване на разширените вени и обикновено се допълва с допълнителни разрези за отстраняване на клоновете на основния ствол. Ето защо правилното наименование на класическата хирургична процедура е варикофлебектомия varicophlebectomy.
Лазерната аблация се допълва с минифлебектомия, склеротерапия, пеносклеротерапия.
Единствено склеротерапията на малки вени и капиляри е възможно да се използва като самостоятелен метод.
Всички методи споменати по горе ще бъдат добавени в отделни раздели на този сайт с необходимите илюстрации от моята практика и подробно описание.
Лазерна аблация
Използваните лазерни апарати си приличат по форма и принцип на действие, но се различават по два основни признака:
Дължина на вълната и посока на въздействие върху вената
Изследванията показват, че най-голям ефект за ендовазално /вътресъдово/ приложение имат лазерни генератори с дължина на вълната около 980нм /нанометра/ и 1470 нм.
Това се дължи на усилената абсорбция /поглъщане/ на енергията на лазерната светлина от страна на венозния ендотел. Предимствата на 1470 емисията е, че намалява двукратно необходимата мощност за постигане на ефекта на аблация на вената, което прави процедурата още по-безболезнена.
Посока на излъчваната светлинна енергия...
Самата лазерна светлина е невидима за човешкото око , но може да бъде заснета с камера за нощно виждене, каквито филми сме направили. на този видеоклип може да видите как изглежда активирането на лазерната сонда по време на аблацията през обектива на видеокамера
Външен вид на апарати за лазертерапия
Процедурата се извършва в хирургична зала в стерилна обстановка, под ехографски контрол.
Външен вид на апарати за лазертерапия
Процедурата се извършва в хирургична зала в стерилна обстановка, под ехографски контрол.
На анимацията по-долу се вижда последователността на въвеждане на лазерното влакно до края на вената, както и неговото изтегляне в обратна посока и въздействието на оптика с челно огледало за радиално разпръскване на лазерния лъч - Radial Laser Fiber. Вижда се също така, свиването на вената под влияние на лазерното въздействие.




В края на процедурата крайника се бинтова и се поставя ластичен чорап.
За профилактика на дълбока венозна тромбоза се поставя фракциониран хепарин.
Непосредствено след процедурата пациента се движи самостоятелно и след кратък престой в болничното заведение се прибира в дома си.

Ранното раздвижване щади пациента, както по отношение на риска от дълбоки венозни тромбози, така и по отношение на възстановяването.
Контролни прегледи се извършват на 3-4 и 7-8 ден след лазерната аблация.
1-2 месеца след процедурата се прави ехографски контрол.
Контролни прегледи се извършват на 3-4 и 7-8 ден след лазерната аблация.
1-2 месеца след процедурата се прави ехографски контрол.